Fizikoterápia
- Csapatunk
-
Árlista
Elektroterápia 1 alkalom/dupla testrész 6 500 Ft Elektroterápia 1 alkalom/dupla testrész - Első alkalom állapotfelméréssel (40p) 12 000 Ft Elektroterápia 1 alkalom/testrész 4 500 Ft Elektroterápia 1 alkalom/testrész - Első alkalom állapotfelméréssel (20p) 8 000 Ft Lökéshullám 2000 ütés/testrész 7 000 Ft Lökéshullám 3000 ütés/testrész 9 000 Ft Lökéshullám 4000 ütés/testrész 11 000 Ft Lökéshullám első alkalom, konzultáció, állapotfelmérés
(A díj a lökéshullám kezelést nem tartalmazza.)3 500 Ft Árlistákban nem szerepel minden vizsgálatunk és szolgáltatásunk díja, a további részletekről munkatársaink tudnak felvilágosítást nyújtani a +36 (22) 500-300 telefonszámon.
Fizikoterápia
A fizikoterápiás kezelések hatása többrétű, kiterjed egyrészt a közvetlenül kezelt problémás területre (helyi hatás), másrészt reflexes úton kihat távolabbi testtájakra is, amely visszahat a kezelés közvetlen területeire.
A fizikoterápiás kezelések csoportosítása a ható energiák szerint:
1. Elektromos árammal ható kezelések:
Az elektroterápia fajtái széles skálán mozognak, melyek közül az adott problémának leginkább megfelelő kezelést az orvos választja ki. Az elektroterápiás kezelés során az érintett területen speciálisan elhelyezett elektródák, valamint a megfelelően kiválasztott áramforma alkalmazásával, további terápiás formák bevonásával és azok kombinálásával (például: ultrahangos kezelés) fokozható a hatékonyság.
A kezelés hatásai szerteágazóak: elsődleges hatásként jelentkezik a fájdalomcsillapítás, ezen felül páciens specifikusan különböző arányban gyulladás- és ödéma csökkentő, keringésfokozó hatás is érvényesül. Gyengült, vagy bénult izmok esetén az elektroterápiát izomstimulációra használjuk.
Elektroterápia típusai:
Lontoforézis kezelés: a különböző hatóanyagok, krémek felszívódását elősegítve, az elektródákon keresztül ható áram fokozza a bőrön keresztüli bevitelt
Galván kezelés: fokozza a helyi anyagcserét, vérbőséget okoz a kezelt területen, így fokozódik a gyulladt szöveti nedvek eltávozása. Ez a kezelés javasolt bursitis (nyáktömlő gyulladás), tendinitis (íngyulladás), neuralgia (idegi fájdalom), gerinc és végtagízületek gyulladása esetén.
Interferencia kezelés: az interferencia áram kevésbé ingerli a bőrben lévő érzőreceptorokat, így nem okoz kellemetlen érzést. A kezelés fokozza az izomösszehúzódást, ezáltal a keringést, emellett fájdalomcsillapító, gyulladáscsökkentő hatású. Javasolt terápia lehet a kopásos elváltozásoknál, csigolyák meszesedésénél.
Diadynamikus kezelés (DD): élettani hatása elsősorban a fájdalomcsillapítás és gyulladáscsökkentés, alkalmas még izomstimulálásra, keringés- és enyhe vérbőség fokozásra. Az alábbi panaszok esetén javasolt az igénybevétele: derékfájdalom (lumbágóra), végtag ízületi fájdalma, ödéma.
Tens kezelés: alkalmazásával mind a gyengült izom, mind a kevésbé jól működő ideg ingerelhető. Megoldást jelenthet a gyorsabb fájdalomcsillapításra, segíti a műtétek utáni rehabilitációt, alkalmas a sorvadt izom ingerlésére, gyulladáscsökkentésre és izomlazításra.
Szelektív ingeráram: ennek a kezelésnek a hatására az izmok fájdalom nélküli kontrakciója (összehúzódása) következik be. Alkalmazása javasolt a gyenge izmok erősítésére, degenerálódott vagy sorvadt izomok ingerlése céljából, például az alábbi problémák kezelésére: térdsérülések utáni rehabilitáció, arcideg bénulás tüneteinek enyhítése, kéztőalagút szindróma.
2. Mechanikai energiákkal ható kezelések:
Ultrahang kezelés: az alkalmazott területen a szövetekben rezgést idéz elő, ezért mikromasszázsnak is nevezik. Az ultrahangos kezelés lazítja a kötőszöveteket és izmokat, felpuhítja az izomcsomókat, helyi értágító és keringésjavító hatással bír. Az ízületi meszesedések esetén ez az elsődlegesen használt kezelés. Az ultrahang segítségével elősegíthető a különböző hatóanyagok helyi bevitele, ezáltal a kezelés során használt krémek használata hatékonyabbá válik. Alkalmazása megfelelő terápia a gerinc és a végtagízületek gyulladásos és degeneratív megbetegedéseire, valamint a feszes izomzat oldására.
Lökéshullám terápia: a kezelés során használt készülék fizikai működési elve megegyezik a vesekőzúzáshoz alkalmazott készülékkével. A radikális lökéshullám készülék a pneumatikusan gerjesztett hullámokat egy szabadon mozgatható applikátor segítségével továbbítja a fájdalmas területre. A kezelés lökéshullám kezelés igénybevétele ajánlott az alábbi panaszok esetén: teniszkönyök, golfkönyök, meszes váll, sarok sarkantyú, talpfájdalom, Achilles-ín fájdalom, csípőtáji fájdalmak, patellacsúcs szindróma.
Fontos tudnivalók a kezelések igénybevételét megelőzően:
A fizikoterápiás kezelések megkezdése mindig szakorvosi javaslat alapján történik, mert bizonyos betegségek és állapotok fennállása esetén, azok igénybevétele kockázatot jelenthet. Szakorvosi kompetencia annak mérlegelése, hogy a kórelőzmény figyelembe vételével az egyes panaszok esetén mely kezelések, illetve kombinált terápiák alkalmazása részesítendő előnyben. Az ellenjavallatok köre a teljesség igénye nélkül: akut lázas állapot, gyulladt/sérült bőrfelület, beültetett fémprotézis megléte, rosszindulatú daganat, elektroterápiás kezelésnél Pacemaker. A különböző fizioterápiás kezeléseket gyakran együtt, kombinálva és kúraszerűen alkalmazzák, azok egymásra épülve fejtik ki kedvező hatásukat. A beteg részéről a javulás érdekében aktív részvétel szükséges. A természeti energiákkal való kezelések során fellépő mellékhatások és szövődmények kockázata elhanyagolható. Ritkán előforduló mellékhatások: fáradékonyság, vérnyomás emelkedés, esetleges szédülés, hányinger, átmeneti fájdalom fokozódás, allergiás reakció, bőrpír. A fenti tünetek tapasztalása vagy bármely más elváltozás észlelése esetén, kérjük, jelezzen a kezelő személyzet felé.
Lökéshullám terápia (ESWT - Extracorporal Shock Wave Therapy)
A lökéshullám terápia során a különféle szöveteket hanghullámok útján mechanikai stimulációnak vetjük alá, mely a keringés fokozásával segíti elő a gyógyulást. A lökéshullám terápia egy operációs beavatkozást nem igénylő konzervatív kezelés, mely hatékony és gyors segítséget nyújt a mozgásszervi betegségekben szenvedők részére. A gyógyászatban 1975 óta alkalmazzák nagy hatékonysággal. A technológiát eredetileg vesekő zúzásához fejlesztették ki, azonban alkalmazása során “mellékhatásként” fedezték fel, hogy hatékony kezelés lehet a különböző ortopédiai elváltozások fájdalomterápiájában is. A folyamatos kutatások és fejlesztések eredményeként mára klinikai tanulmányok bizonyítják hatékonyságát az urológia, az ortopédia, a neurológia, a bőrgyógyászat és a szépészet területén is. A mesterségesen létrehozott lökéshullám a bőr felszínén sérülés nélkül áthatolva, az előre meghatározott területen fejti ki fájdalomcsillapító és gyulladáscsökkentő hatását.
Milyen esetekben lehet hatékony a kezelés
-
Láb fájdalmainak kezelésére (sarokfájdalom, talpi fascia gyulladás, saroksarkantyú)
-
Izomkeményedések, fájdalmas izom-kötőszöveti csomók esetén
-
A lábszár izmaiban, vádliban (gyakori futóknál, labdarúgóknál)
-
Négyfejű combizomban, különösen a térkalács csúcsára lokalizálódó probléma esetén
-
Rotátorköpeny-sérülés esetén
-
Ínsérülések, letapadások (Achilles ín és térdfájdalom, Patella ín gyulladása)
-
Egyes csípőfájdalmak, akut és krónikus hátfájdalom
-
Sípcsont elülső részének csonthártya irritációja
-
Tompor íngyulladás
-
Akut és krónikus nyaki és ágyéki ideggyök szindróma
-
Sportsérülések, izomhúzódások, korábbi izomszakadások
-
Ugrótérd (térdkalács csúcsánál jelentkező fájdalom)
-
Teniszkönyök, golfkönyök
-
Izomsérülések utókezelése
-
Meszes váll, krónikus vállfájdalom
Hogyan működik a lökéshullám terápia?
A lökéshullámok energiával rendelkező hullámok, melyek valamilyen közegen át terjednek. Amikor valamely áramlat gyorsabban halad, mint az érkezését megelőző „információ” – a közeg nem tud kitérni annak útjából, így az érkező energia hirtelen, szinte azonnali változást idéz elő a közegben melyen áthalad, mely változás lehet nyomás, hőmérséklet, vagy akár denzitás változás is. A lökéshullámokra a szervezet azonnal reagál. A vér áramlása megnő, s ezzel együtt beindul a nyirokkeringés, felgyorsul a szövetekben az anyagcsere, a véredények reprodukálódása az ínak és izmok területén. Ez felgyorsítja az emberi test természetes öngyógyulási mechanizmusát, megnöveli a sejtek szaporulatát és feloldja a gyulladást okozó kalcium lerakódásokat. A hullámok keltette energia hatására az izmok és ínak is ellazulnak, ezzel csökken a fájdalom. A kezelés hatása a következő hetekben is tart, a fokozott öngyógyító folyamatok nem állnak le. A hang- és mechanikai ingernek köszönhetően a szövetekben új erek képződnek, melyek csökkentik a sérülések későbbi kiújulásának esélyét. A lökéshullám sugár irányban szétterjedve, nagy területen fejti ki hatását, így minden fájdalmas területre eljut, a szövetekben elnyelődve gyulladáscsökkenést indít el. A páciensek 80 százaléka már pár kezelést követően a fájdalom jelentős csökkenéséről, illetve megszűnéséről számol be. Tehát a lökéshullám kezelés által a nemcsak a panaszok csökkenését érhetjük el, hanem egyes esetekben a terápiával a teljes gyógyulás is elérhetővé válik
A lökéshullám kezelés előnyei
Mivel a lökéshullám terápia non-invazív beavatkozás, így nincsenek tűszúrások, vágások, a kezelések során nincs szükség érzéstelenítésre, altatásra, vagy fájdalomcsillapításra, gyógyszeres kezelésre, hosszú rehabilitációra, vagy segédeszközök használatára. A tüneti kezelés helyett a krónikus fájdalom valódi okát kezeljük. Az energiában gazdag akusztikus hullámok feloldják a triggereket (tartósan jelenlévő, megrövidült és megvastagodott izomrostok), élénkítik az anyagcserét, fokozzák a vérkeringést és célzottan megindítják a szervezet öngyógyító mechanizmusait. A nyomáshullám létrehozásának, fizikai tulajdonságainak, valamint alkalmazási paramétereinek alapján a fájdalomterápiában kétféle lökéshullám használatos. A radiális lökéshullám a bőrfelszínhez közel, nagyobb területek kezelésére alkalmas, míg a fókuszált lökéshullám a mélyebben fekvő, fájdalmas pontok és íntapadási problémák kezelésében hatékony. A lökéshullám kezelés hatására a gyulladást okozó, hónapok, sőt évek alatt lerakódott anyagok a fájdalmas területről gyorsabban szállítódnak el a vérárammal. A radiális lökéshullámok a kezelt területet körülvevő izmokat is fellazítják, csökkentve az izomfeszülést, ezért mérséklődik a fájdalom is.
Hogyan zajlik a mozgásszervi lökéshullám terápiás kezelés?
A kezelések megkezdéséhez orvosi indikáció, azaz előzetes ortopédiai vagy reumatológiai vizsgálat szükséges, mely meghatározza a lökéshullám terápia személyre szabott menetét. A kezelt testtájék tökéletes eléréséhez a beteget megfelelően pozícionáljuk. A lökéshullám kezeléssel gyógyítandó testrészt nyugalomba helyezzük, biztonságosan megtámasztjuk, majd a bőrfelületet szabaddá tesszük. A kezelendő területre, illetve a kezelő fejre gélt helyezünk, mely nagyban segíti a gyógyító lökéshullám áthatolását a bőrön. A lökéshullám kezelés választott energiáját a testtájékhoz, az adott beteg anatómiai adottságaihoz igazítjuk. A kezelés előrehaladtával az energia sűrűség, azaz a kezelés erőssége fokozatosan emelhető. A kezelés napján fájdalomcsillapító készítmények szedése tilos!
Fájdalmas a kezelés?
A terápia erőssége a betegség típusától, a kezelt testrésztől és a páciens érzetétől függőn személyre szabható, de a lökéshullám kezelés minimális fájdalommal jár, előfordulhat a bőr kipirosodása, kisebb duzzanattal kialakulása. Általában ahogy javul a fájdalom, úgy lehet a következő kezelések során emelni az erősséget, ami szükséges a mielőbbi gyógyulás segítéséhez. A lökéshullám kezelést rendszerint kúraszerűen alkalmazzuk (általában 3-4 alkalommal), de már az első alkalom lényeges javulást hozhat. A lökéshullám kezelés általában 10-15 percet vesz igénybe, de ez nagymértékben függ a sérülés, vagy probléma jellegétől. A kezelések krónikus esetben heti egy, akut fájdalom esetén hetente legfeljebb kétszer alkalmazható (legalább kétnapos pihentetési időszakkal), a tünetek megszűnéséig.
Mikor nem alkalmazható a lökéshullám terápiás kezelés?
Mint minden fizikoterápiás kezelés, így a lökéshullám kezelés is kockázattal jár, ezért a terápiát kizárólag szakorvosi javaslat alapján végzünk.
Ellenjavalatok/kontraindikációk
Bár a lökéshullám alkalmazása számos területen hatásos, az alábbi esetekben, területeken a terápia nem alkalmazható:
-
heveny fertőzés, láz és influenza, valamint akut gyulladásos állapot
-
sérült, gyulladt bőr helyén
-
menzesz az első két napon, ha deréktájra kapja a kezelést a páciens
-
várandósság idején
-
szívelégtelenség, súlyos ritmuszavar
-
kezeletlen magas vérnyomás
-
trombózis (az elmúlt 1 évben), véralvadással összefüggő megbetegedések esetén és véralvadásgátló használatakor
-
daganatos megbetegedések (5 éven túl, ha gyógyultnak nyilvánítják csak akkor kaphat)
-
beültetett fém-, protézis a kezelendő területen, ha csak az orvos másként nem rendeli el
-
vesehomok, vesekő
-
epilepszia
-
bizonyos szöveteken: szemek és a körülötte levő terület, szívizom, gerincvelő, vese, máj, ivarmirigy, mellek
-
ha a kezelendő területen a betegnek polipja van
-
Polyneuropátia (idegrostok károsodása) esetén
-
gyerekek esetében porcosodó testrészeken
-
olyan kezeléseknél, amelyekben kortikoidokat alkalmaznak
-
olyan részeken, amelyek nagy idegek, véredények, gerincvelő és fej közelében találhatóak
-
szteroid alkalmazása alatt és után 6 hétig
-
visszeres megbetegedésben
-
TBC esetén
-
diabéteszes betegeken a fekélyes területen nem (annak környékén azonban alkalmazható a lökéshullám terápia)