H2 kilégzés vizsgálat
Gyermekeknél és akár csecsemőknél is elvégezhető a vizsgálat, amely teljesen fájdalommentes.
A hidrogén kilégzési teszt több betegség és érzékenység kimutatására is alkalmas a vizsgálat során alkalmazott tesztanyagtól függően, melyek a következők:
-
Laktulózzal - a vékonybél enzimjei nem bontják így mindenképp a baktériumok segítségével kerül emésztésre - végzett teszt képes megmutatni az esetleges kontaminált vékonybél szindróma betegség, amennyiben a baktériumok nagy számára van jelen.
-
Laktózzal végzett hidrogén kilégzési teszt a tejcukor-érzékenység gyanúját igazolhatja. (Ezt elsősorban a tejek, illetve a különböző tejtermékek váltják ki, azonban más élelmiszerekben is előfordulhatnak, melynek tünetei lehetnek a hasi fájdalom, puffadás, bélgörcsök, hasmenés, hányinger, hányás… A tünetcsoport okai, a tejcukor-érzékenységen túl lehetnek, az olyan kórképek, ahol a vékonybél felszívó felülete (bélbolyhok) károsodtak.)
-
Fruktózzal végzett vizsgálat a fruktóz intolerancia diagnózisát segíthet felállítani, vagyis a gyümölcscukor-intoleranciát. (Ennek tünetei lehetnek a hányinger, görcsös hasi fájdalom, haspuffadás, görcsös hasi fájdalom...)
Mindhárom tesztanyaggal ugyanaz a vizsgálat menete, a leggyakrabban azonban laktózintolerancia meghatározásának irányában kérik a vizsgálatot.
A vizsgálat alapja a kilélegzett levegő H2 tartalmának vizsgálata
H2 gáz csak abban az esetben képződik a szervezetben, ha a szénhidrátok (jelen esetben a „kettős cukor”, laktóz), emésztetlenül kerül a vastagbélbe és az ott lévő baktériumok nem bontják le, hanem erjesztik, és e miatt hidrogén gáz képződik ami a puffadást okozza.
A vizsgálat folyamata:
Éhgyomorra végezzük a vizsgálatot.
Az egyénileg (testtömeg szerinti) meghatározott mennyiségű laktóz (vagy fruktóz, laktulóz) tartalmú teszt italt elfogyasztja a Páciens, melyet követően fél óránként történik a kilélegeztetés egy műszerbe. Ez mutatja ki, hogy tartalmaz-e, és ha igen akkor mennyi hidrogén gázt a kifújt levegő.
Tudnivalók:
A vizsgálatot megelőző este nem javasolt:
-
Nehezen emészthető, zsíros-, rost dús-, puffasztó ételeket vacsorázni.
-
Kerülni kell a burgonya, rizs, tésztaételeket, mert elhúzódó hidrogén kiválasztáshoz vezethetnek.
A vizsgálatot megelőzően 12 órán át nem szabad:
-
dohányozni
-
mentoltartalmú ételeket
-
italokat fogyasztani
-
fogkrémet használni.