Hétfő-Péntek: 7:00-20:00, Szombat: 9:00-13:00

PET-CT vizsgálat (FDG)

  • PET-CT vizsgálat (FDG)
    (Közvetített szolgáltatást tartalmaz)
    300 000 Ft 

    Árlistákban nem szerepel minden vizsgálatunk és szolgáltatásunk díja, a további részletekről munkatársaink tudnak felvilágosítást nyújtani a +36 (22) 500-300 telefonszámon.

A PET hatékonyan kimutatja a leggyakoribb rákbetegségek, a szívbetegség és az olyan idegrendszeri rendellenességek, mint például az Alzheimer-kór forrását.

A PET-CT vizsgálat a már széles körben elterjedt CT (computer tomográfia) vizsgálat és az utóbbi másfél évtizedben teret nyerő PET (pozitron emissziós tomográfia) eljárás ötvözéséből született. A módszernek elsősorban a daganatos betegségek diagnosztikájában van jelentősége.
Különlegessége, hogy más képalkotó módszerekkel szemben a szervek anatómiáján (alaki elváltozásain) felül a szövetek anyagcseréjéről is információkat biztosít. Mivel a daganatok kialakulása során az anyagcsere megváltozása jellemzően megelőzi az anatómiai elváltozásokat, így ezzel a módszerrel a rosszindulatú daganatos elváltozások sok esetben hamarabb kimutathatók, mint más hagyományos (ultrahang, CT, vagy MR) vizsgálatokkal.  A PET-CT vizsgálattal a tüneteket még nem okozó, kis daganat is felismerhető, így az ellátás gyorsabbá és hatékonyabbá válhat.

A vizsgálathoz alkalmazott nyomjelző-anyag egy rövid felezési idejű izotóppal (18F) jelölt szőlőcukor molekula származék (FDG), melynek segítségével a szövetek cukorfelhasználásáról nyerhetünk felvilágosítást. Az egy betegnek beadott FDG mennyisége olyan kicsiny, hogy a szervezetben hatást nem vált ki. A vegyületet több évtizede használják diagnosztikai vizsgálatokban és ez idáig vele kapcsolatban allergiás reakciót nem észleltek. A z FDG a daganatos elváltozások meghatározására használt PET CT vizsgálatok jelzőanya, mely olyan cukor alapú vegyület, amelyet a fokozott anyagcseréjű sejtek vesznek fel nagyobb mértékben. A daganatos sejtek gyors glükóz anyagcseréje miatt az FDG felhalmozódik bennük, így mutatva ki a rosszindulatú elváltozást. 

Hogyan kell a PET-CT vizsgálatra készülni?

  • A vizsgálat előtt legalább 6 órával már ne étkezzen, vizet azonban kérjük fogyasszon bőségesen (kb. 1 litert a vizsgálatot megelőző két órában)!

  • A vércukor-szint a vizsgálat időpontjában 11 mmol/l (198 mg/dl) érték alatt kell legyen!

  • Gyógyszereit az előírt módon vegye be!

  • Amennyiben Ön cukorbeteg, bejelentkezés alkalmával feltétlenül közölje munkatársunkkal! Kérjük, hogy a vizsgálatot megelőző 48 órában metformin tartalmú gyógyszer szedését függessze fel. Egyéb gyógyszereit a szokásos módon kell bevennie – az inzulint is a szokásos módon adagolja. A vizsgálat előtt kérjük 6 órán belül ne étkezzen és ebben az időszakban INZULINT SE ADJON BE. A megfelelő időpont kiválasztásáért kérje munkatársunk segítségét!

  • Ha Ön terhes vagy terhes lehet, esetleg szoptat, kérjük jelezze kezelőorvosának és bejelentkezéskor központunk munkatársainak!

  • Kerülje az erős fizikai megterheléssel járó tevékenységet a vizsgálatot megelőző 72 órában!

  • A PET/CT-vizsgálatra gyermek, vagy terhes nő lehetőleg ne kísérje el!

  • Az Önnel előzőleg egyeztetett időpontban pontosan jelenjen meg!

  • A vizsgálatra hozza magával korábbi vizsgálati leleteit, megelőző CT- és MR-vizsgálatokat tartalmazó CD-/DVD-lemezek!

  • Ékszereit, értékes tárgyait lehetőleg ne hozza magával a vizsgálatra!

PET-CT vizsgálat menete:
Az előre egyeztetett időpontban, konzultációt követően, először az ujjbegyből vett vércsepp alapján ellenőrizzük a vércukor-szintet. Amennyiben a mért érték 11 mmol/l (198mg/dl) alatt van, a nyomjelző-anyag intravénás injektálása következik.Ezután a PET/CT vizsgálat kezdetéig (kb. 1 óra) Önnek egy erre a célra kialakított helyiségben kell tartózkodnia. Itt kényelmes relaxáló fotelben pihenhet. Beszélni, olvasni, vagy izommunkát igénylő tevékenységet végezni nem szabad, mert ez csökkentheti a vizsgálat érzékenységét. A váróban televízió áll rendelkezésre az idő kellemesebb eltöltéséhez. Az alkalmazott, és az Ön által elfogyasztott kontrasztanyag nem jelent semmilyen kockázatot Önre nézve. Kérjük a folyadékot kis adagokban, lassan fogyassza, ellenkező esetben hányingert, hányást okozhat. Mellékhatásként hasmenés léphet fel. A PET/CT vizsgálat során intravénás CT kontrasztanyagot nem adunk.

A PET/CT vizsgálat időtartama változó (átlagosan kb. 15-20 perc egész test-vizsgálat esetén, ez idő alatt mozdulatlanul kell feküdni. Az egész test vizsgálat a koponyaalaptól a combtőig tartó leképzést jelenti. Az alsó végtagok vizsgálatára csak indokolt esetben (pl.: ott kialakult melanoma, sarcoma) kerül sor. A vizsgálat alatt az Ön állapotát végig figyelemmel kíséri a PET/CT berendezést kezelő munkatársunk (operátor), egyrészt kamerákon keresztül, másrészt a vizsgálót a vezérlőtől elválasztó ablakon át szemmel is. A PET/CT kamerába épített mikrofon/hangszóró rendszeren át Ön mindvégig kapcsolatot tarthat az operátorral és jelezheti, ha bármilyen kellemetlenséget tapasztal.

A PET/CT kamera vizsgáló-gyűrűje miatt bezártság-érzéstől nem kell tartani. A vizsgálat során számottevő zajterhelés nincsen. A karokat a vizsgálattól függően a test mellett, vagy a fej felett kell tartani. Utóbbi esetben a karokban múló zsibbadás jelentkezhet.

A vizsgálatot követően a normál napi élet, aktivitás folytatható. Az Önnel együtt élő kisgyermekek és terhes anyák maximális védelme érdekében ajánlatos, hogy a nyomjelző-anyag beadásától számítva 20 órán belül a velük való közvetlen testi kapcsolatot (együtt alvás, ölbe-vevés) kerülje. Ugyancsak ajánlott a vizsgálatot követően a bőséges folyadékfogyasztás, annak érdekében, hogy a vizelettel kiválasztódó nyomjelző-anyag minél gyorsabb kiürülését elősegítse.

Közreműködő Partnerünk:

A vizsgálatok igénybe vételéhez előzetes szakorvosi konzultáció, beutaló szükséges, mellyel kapcsolatban állunk szíves rendelkezésére. 
Bővebb tájékoztatásért, illetve időpontfoglalással kapcsolatban munkatársaink az alábbi telefonszámon várják megkeresését  +36 (22) 500-300.