Felnőtt szakrendelések
- Vérvétel
- Kardiológia
- Belgyógyászat
- Ultrahang
- Endokrinológia
- Lézersebészet
- Idegsebészet
- Ortopédia
- Urológia
- Immunológia
- Sebészet
- Érsebészet
- Reumatológia
- Diabetológia
- Dietetika
- Gasztroenterológia
- Nefrológia
- Fül orr gégészet
- Hepatológia
- Neurológia
- Nőgyógyászat
- Bőrgyógyászat
- Afázia terápia
- Neurofiziológia, ENG - EMG vizsgálat
- Hematológia
- Pacemaker gondozás
- Pajzsmirigy aspirációs citológia
- Felnőtt szakrendelések
- Afázia terápia
Afázia terápia
Az afázia a beszédértés és / vagy a beszédprodukció egy vagy több összetevőjének az agyféltekék lokális károsodása következtében létrejövő zavara. Fontos elkülöníteni más kórképektől, mint a diszartria (a mozgásért felelős agyterület sérülése, a beszédmozgásokat érinti) vagy a demencia (mentális zavar, nyelvi tünete csak kísérőtünet). Magyarországon a leggyakrabban agyvérzés miatt alakul ki. Egyéb okok lehetnek: koponyatrauma, aneurisma (rendellenes agyi ér). Diagnosztikája és kezelése kórházban, orvosi felügyelet mellett történik.
Az afázia típusai
Alapvetően 2 csoportra osztják: fluens (folyamatos) vagy nonfluens (nem folyamatos)
Fluens afáziák:
- Wernicke-afázia: a beszédértés központja (baloldali halántéklebeny) sérül; a beteg folyamatosan beszél, ami sokszor értelmetlen, hibákkal teli, a hiányzó visszacsatolás miatt. A feltett kérdésekre nem adekvátan válaszol, a szituációkból próbál következtetni. Beszédutánmondása gyenge.
- Transzkortikális szenzoros afázia: nem a beszédközpontok, hanem azok összeköttetésében történik sérülés. Tünetei megegyeznek a Wernicke-afáziás betegével, beszédutánmondásban jobban teljesít.
- Kondukciós (vezetéses) afázia: egyik beszédközpont sem sérült, hanem a két központot összekötő agyterület. Fő tünete a beszéd utánmondásának gyengesége.
- Amnesztikus afázia (anómia): fő tünete az állandó szótalálási nehézség, behelyettesítés, körülírás.
Nonfluens afáziák:
- Broca-afázia: a beszéd motoros központja (baloldali homloklebeny) sérül; a beteg beszéde nem folyamatos, „távirati stílus”-ban fejezi ki magát, az artikuláció sokszor pontatlan. Beszédértése ép.
- Transzkortikális motoros afázia: ép beszédértés mellett, a beszédindítás feltűnően nehéz, beszédutánmondása azonban gyorsabb változás megy végbe, mint a beszédindítás területén
- Globális afázia: az összes terület sérült: beszédértés, beszédprodukció, beszéd utánmondása, spontán beszéd, olvasás, írás, számolás is érintett.
Leggyakrabban ez a típus jelenik meg közvetlenül az agysérülés után. Az agysérülést követő 3 hónapig spontán javulás következik, amikor az agy regenerálódik, ennek a hatásnak és a logopédiai terápiának következtében az afázia típusa változik.
Az afázia egyes típusaihoz nincsenek külön speciális gyakorlatok. Mindig a teszt végeredményéből kell kiindulni: melyek a fejlesztendő területek? Az afázia terápia Székesfehérváron, a Mentaház Magánorvosi Rendelőben, a teszttel felállított egyéni kezelési terv módszere által történik.
Területek: kommunikáció megindítása, beszédértés, megnevezés, mondat- és szövegalkotás